Geofyzikální výzkum objasní záhady kolem veverského podzemí

Dne 15. září byl zahájen geofyzikální výzkum v okolí hradu Veveří, který má najít odpověď na početné otázky ohledně pověstného veverského podzemí. Výzkum je vyústěním výstavy Tajemství templářské legendy hradu Veveří. Ta od května tohoto roku předkládala návštěvníkům indicie o působení templářských rytířů i případného výskytu pokladu na hradě a v jeho okolí. Na výsledky připravovaného měření čeká i společnost Templářské sklepy Čejkovice, která projekt podpořila.

Vyvrcholením výstavy Tajemství templářské legendy hradu Veveří je geofyzikální výzkum, který byl zahájen dne 15. září 2011 v kostelíku Matky Boží u hradu Veveří. Odborníci prověřovali radarovým měřením výskyt krypty, na kterou se údajně narazilo při rekonstrukci kaple v roce 1951. Odhadovalo se, že by mohla být vstupem do tajné chodby vedoucí až do hradu. Dále zjišťovali, co se skrývá pod dunící podlahou zákristie. Zároveň se proměřoval i prostor kolem kostelíku. A právě zde (za kostelíkem) našli výzkumníci klenby v podzemí. Výsledky měření se nyní vyhodnocují. Do budoucna se zvažuje se i možnost vrtů, tedy přímého hloubkového výzkumu.

O výsledky měření se aktivně zajímají i Templářské sklepy Čejkovice, bez jejichž podpory by nemohla vzniknout výstava a nerealizoval by se ani uvedený průzkum. „Historie naší společnosti je s řádem templářů nepochybně spjata. Proto dlouhodobě podporujeme projekty, které se snaží objasnit početná tajemství těchto středověkých rytířů“, říká Lukáš Lukáš, obchodní a marketingový ředitel.

Výstava Tajemství templářské legendy hradu Veveří byla zahájena 1. května a potrvá až do října letošního roku. Analyzuje předešlé výzkumy realizované na hradě a v jeho okolí i doposud neobjasněné otázky výskytu templářského pokladu. Návštěvníci si mohou také prohlédnout fotokopii cenného obrazu ze 14. století s názvem Madona z Veveří. Výstava přináší i další témata z historie krajiny kolem brněnské přehrady: podoba krajiny před vybudováním přehrady a její výstavba, budování tzv. německé dálnice, rozvoj kouzelného místa Tři kříže nad Chudčicemi.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <blokquote> <ul> <ol> <li> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or (if JavaScript is enabled) replaced with a spamproof clickable link.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Kontrola, zdali jste člověkem či robotem.