Blatná

Javascript is required to view this map.

Hra po stopách templářů byla k 31.12. 2012 ukončena!

GPS:N 49°25.596' E 13°52.299'

Dle spisu „Pamětihodné věci o městě Blatné“ z 18. století stávala na zámeckém nádvoří templářská kaple. Dále se dozvídáme o velkém nástěnném obrazu v hodovní síni, se kterým je spjata pověst o pokladu. Podle vyprávění představovala malba ponurou skalnatou krajinu, v jejímž lesnatém popředí kráčelo do svých plášťů s červeným křížem zahalených několik templářských rytířů. Před nimi kráčel mouřenín, obličejem k nim obrácený, jako by jim něco sděloval. V levé ruce držel lucernu, jejíž paprsky dokonale osvětlovaly blízký velký kámen, na který mouřenín ukazovákem pravé ruky ukazoval. Někdy ke konci 18. století prý jakýsi písař shledal, že stěna je právě v místě osvětleného kamene dutá. Stěnu pak v noci proboural a s tím, co tam našel, rychle zmizel neznámo kam. Díra nalezená ve stěně byla tak veliká, že půl měřice (takřka 31 litrů) obilí by se do ní vešlo.

Možné datování této události by nejlépe pasovalo asi do let 1789 – 1799, kdy zde vrchnost nesídlila a pak byl zámek prodán. Noví majitelé pak zámek začali opravovat, od roku 1856 byl dokonce postupně přestavován a staré malby tak vzaly za své. Když se po roce 1980 začalo s restaurováním paláce, byly sice na jiných místech nalezeny zbytky gotických maleb z druhé poloviny 15. století, ale v obnovené hodovní síni se pod omítkou již žádné malby nenašly

A co nám o Blatné říká historie? Blatná se připomíná poprvé jako zemanské sídlo v roce 1235. Vyšemír z Blatné vystupuje jako svědek na listině krále Václava I. V roce 1237, kdy byl s králem v Prčicích, se podepisuje též „z Blatné“. V roce 1247 se objevuje Předota z Blatné, týž se podepisuje v roce 1253 spolu se svými bratry Bavorem a Dluhomilem na darovací listině Bavora ze Strakonic. Bavorovům ze Strakonic patřil hrad až do začátku 15. století. Po nich ho vlastnili Rožmitálové, pak Šternberkové, Rozdražové, Serenyiové a nakonec až do současnosti Hildprandtové.