Chřibská

Javascript is required to view this map.

Hra po stopách templářů byla k 31.12. 2012 ukončena!

GPS: zašifrováno

První písmena jmen mají společnou vlastnost – všechno jsou to římské číslice.
Stáhnout šifru v plném rozlišení

První písmena jmen mají společnou vlastnost – všechno jsou to římské číslice.
PřílohaVelikost
sifra_chribska.pdf24.99 KB

Výhodná poloha krajiny pod Lužickými horami v blízkosti obchodních stezek, možnost levné dopravy zboží po Labi, ale hlavně hluboké lesy s bohatými zásobami kvalitního bukového dřeva, to jsou opravdu příhodné podmínky pro sklárnu. A dobří hospodáři toho náležitě využili! Jen považte, že dnešní sklářská huť v místní části Horní Chřibská byla založena v roce 1414 a drží úctyhodný rekord – je nejstarší továrnou s nepřetržitým provozem v Evropě!

Tato současná, byť starobylá, huť zde samozřejmě nebyla první. Sklárny se ve středověku neustále stěhovaly, lépe řečeno jen „posouvaly“, s postupným vytěžením bukového dřeva. Z Vlastivědy politického okresu Rumburk z 19. století se dozvídáme, že výstavba první sklářské hutě byla zahájena v roce 1298. Za jejího zakladatele je považován templářský rytíř Petr Berka.

Škoda, že se nejedná o listinně doloženou zprávu, měli bychom alespoň potvrzeného údajného zemského mistra templářského řádu pro Německo a české země Petra Berku z Dubé, o kterém se zmiňuje už v 16. století Václav Hájek z Libočan. Podle něj byl za Petra Berky z Dubé postaven v roce 1253 řádový templářský klášter Jeruzalém na Starém Městě pražském.

Zde nám však nesouhlasí uváděné roky. Jestliže připustíme, že byl Petr Berka roku 1253 velkopreceptorem či zemským mistrem, tak by asi už nebyl nejmladší, údaj o zakládání sklárny v rumburské vlastivědě mohl být i spleten nebo došlo k přepsání. Víc by odpovídal rok 1248, ale o tom se už dnes můžeme jenom dohadovat.

Faktem je, že Chřibská byla ve středověku důležitou obcí na Lužické stezce, později dokonce středověkým městem. Toto území ovládali Ronovci, kteří byli velkými podporovateli templářů. Na základě těchto indicií tedy nemůžeme působení templářů v oblasti vyloučit.

Re: Chřibská

Ve schránce se nachází povídání o Krásném Březnu, nikoliv o Chřibské.

Re: Chřibská

Poklad nalezen bez problémů, první zápis v novém logbooku:o)

Takové malé nevýznamné FTF :o)

Děkuji za poklad a těšíme se na další:o)