Dvůr Králové nad Labem

Javascript is required to view this map.

Hra po stopách templářů byla k 31.12. 2012 ukončena!

PřílohaVelikost
sifra_dvur_kralove.pdf41.56 KB

O přítomnosti templářů ve Dvoře Králové se dozvídáme ze spisu Dějeprava královského věnného města Dvora Králové nad Labem ze začátku 19. století. Templářský klášter prý stál vlevo od „šindelářské brány“. Spis dále zmiňuje, že se na jeho místě našel čtyřhran z kostela, na kterém byla vytesána postava templářského rytíře. Ten však byl časem zabílený a dnes už bychom památku jen těžko hledali. Templáři podle všeho mohli sídlit i přímo na hradě, který v té době ještě stál.

Ve výčtu významných panovnických hradů z roku 1130 je mj. jmenováno i Chvojno, v němž historikové spatřují Dvůr Králové nad Labem. Vznik samotného města se předpokládá ve 2. polovině 13. století, opevnění na počátku 14. století. Zbytky hradeb se zachovaly zejména u děkanského kostela. Součástí opevnění je i mohutná Šindelářská věž, která by mohla být pozůstatkem hradu.

První historicky dochovanou zmínkou o městě je zápis dvorského plebána Gottfrieda de Curia jako svědka ve sporu o farní právo mezi faráři Hořic a Miletína z 27. 7. 1270. Nevíme, od kdy je Dvůr Králové nad Labem městem, vlastně ani nevíme, od kdy králi patřil. Na přelomu 13. a 14. století zprávy o něm chybí, až jej náhle roku 1316 zastavuje král Jan Lucemburský Pútovi z Turgova. Do přímého držení krále se opět vrátil až v roce 1392. O šest let později udělil Václav IV. městu znak.

Re: Dvůr Králové nad Labem

Při druhém pokusu nalezen pouze pytlík na místě, které mohlo být ono! :-(

Re: Dvůr Králové nad Labem

neúspěch... v zahradě školní družiny to asi nebude... :-)

Re: Dvůr Králové nad Labem

Hmmmm.....tak my jsme dnes kolem 13:00 úspěšní nebyli, nakonec jsme to po hodině hledání vzdali. Našli jsme místo, které by odpovídalo nápovědě, ale pod kamenem nic nebylo, tak jsme usoudili, že třeba taky někdo poklad odcizil....:-( Ale spíš jsme teda asi nevyluštili správně šifru....

flyingangel & medvědice

Nález

Nalezeno 18.8. 10:10. Zbývá 51. Díky