Slovensko

Pátá templářská výprava v Žilinském kraji

17.11.2012
Oravský hrad, Slovensko

Legenda říká, že Oravský hrad vlastnili templářští rytíři, tedy dnešní nejstarší část hradu - obytnou věž a citadelu. Legenda je však nepodložená. Dle dostupných pramenů hrad patřil uherské královské koruně. První písemná zmínka je z roku 1267. Oravský hrad je nejhezčím a nejnavštěvovanějším hradem na Slovensku. Strážil obchodní cestu na Oravě, která mohla být součástí severojižní cesty Via magny na území Uherského království.

Čtvrtá templářská výprava v Žilinském kraji

13.10.2012
hrad Strečno, Slovensko

Hrad Strečno je krásnou dominantou Považí, často vyhledávaný návštěvníky. Vybudovaný byl někdy na přelomu 13. a 14. století. Spravoval jej Matúš Čák Trenčiansky (asi 1252 - 1321). Plnil funkci strážného hradu díky strategické poloze nad údolím řeky Váh. Na konci středověku byl hrad dobře opevněn a přepychově vybaven. Templářští rytíři navštíví hrad Strečno 13. října.

Třetí templářská výprava v Žilinském kraji

9.9.2012
amfiteátr pod hradem Blatnica, Blatnica, Slovensko

Z královského hradu Blatnica zůstala len zřícenina, no říká se, že pány a staviteli hradu byli rytíři s červeným křížem. Jedna pověst říká o zazděném mnichovi se zámkem na ústech. Ve zdi hradu zaživa dokonal za porušení zpovědního tajemství. Prvá správa o hradu je z roku 1300. Templářští rytíři se do Blatnice vrátí 9. září.

Druhá templářská výprava v Žilinském kraji

1.9.2012
amfiteátr pod hradem Likava, Likava, Slovensko

Templáři rozšířili své působení i na území Slovenska. Říká se, že na Slovensku postavili několik hradů a klášterů. Nejvíce zmínek o Templářích se objevuje z oblasti zvané Liptov. Zde dodnes existuje pojmenování vrchu Mních, na kterém měl stát klášter a nachází se zde hrad Likava. Z vrchu Mních prý vedla tajná podzemní chodba přímo do hradu Likava. Templářští rytíři se na hrad vrátí 1. září.

Syndikovat obsah