Nálezce pokladu převzal výhru

V pátek večer 26. února se sešla v Templářských sklepech Čejkovice netradiční skupina nadšenců luštění a hádanek. Dobrodružná hra „Najdi Templářský poklad“ přilákala mnoho zájemců, kteří se ho pokoušeli najít už od podzimu minulého roku. Soutěž skloubila zajímavým způsobem sbírání indicií, řešení logických a matematických šifer a „geocaching“ čili hledání ukrytého pokladu prostřednictvím GPS. 

Po přivítání hostů a krátké prohlídce sklepů spojené s degustací vína došlo k samotnému převzetí truhlice s pokladem z rukou Pavla Pastorka, ředitele Templářských sklepů Čejkovice. Truhlička obsahovala zlaté, stříbrné a měděné mince v hodnotě přes sto tisíc korun. Reakce vítěze, který v internetové diskuzi vystupoval pod přezdívkou Komtur Čert, přinášíme v krátkém rozhovoru níže.

1/ Jaké jsou Vaše pocity a jak jste s akcí spokojen?

S akcí jsem velice spokojen. Rád bych poděkoval organizátorům, kteří soutěž připravili. Byla super! Děkuji všem, kteří se zúčastnili a přispívali do diskuse, bez jejich pomoci by nebylo možné šifru odhalit.

2/ Jak jste se o soutěži dozvěděl?

Asi jako každý jsem viděl v obchodě na víně zavěšen štítek, který jsem si přečetl. Soutěž mě zaujala a tak jsem se do ní zapojil.

3/ Zajímal jste se někdy dříve o templářské řády?

Moc ne. Spíš o víno. Teď to přešlo do druhého extrému, kdy už mám přečteno několik knížek o templářích a historii.

4/ Jaký je Váš oblíbený velmistr?

To je těžká otázka. Hodně toho zkusil velmistr de Molay. Kolem něho se točí zajímavá historie. Zaujal mě také velmistr, který zemřel při obraně města Akkon. (Guillaume de Beaujeu – pozn. redakce)

5/ Kdyby Templářské sklepy zorganizovaly podobnou soutěž, zúčastnil byste se?

Určitě bych se zapojil. I když by se asi těžko obhajovalo prvenství. (smích) Spíš by to ale byla výzva pro ostatní, kteří neměli tolik štěstí a poklad nenalezli. Byl to skvělý pocit, přijít k tomu správnému stromu a zjistit, že tam skutečně je zakopaný poklad. To bych přál všem luštitelům.

6/ Která část šifry Vám dělala největší potíže?

Asi jako všem. Uvěřit, že přepočet na osmičkovou soustavu je ten správný krok.

7/ Luštil jste sám nebo jste zlákal i manželku? Případně kamarády nebo někoho z blízkého okolí?

To, že se zabývám templářskou soutěží, jsem zmiňoval všude, kde jsem chodil. Doporučoval jsem známým, aby si zašli do obchodu pro templářské víno s etiketou. Ale luštil jsem hlavně s kamarádem, který mi hodně pomohl. Rodinu jsem zapojil tím, že mi vůbec umožnila se luštění věnovat, když jsem se „zakousl“ do některé šifry.

8/ Zúčastnil jste se předtím podobné soutěže?

Ano, zapojil jsem se i do jiných soutěží. Vyhovují mi spíš takové, kde není výhra jen
o náhodě, ale dá se přispět vlastním přičiněním.

9/ Která indicie Vám nejvíc pomohla?

Největší radost mi udělala ta poslední, ze které jsem přímo na místě definitivně odhalil, kde leží poklad.

10/ Zdá se, že máte luštění a soutěže docela rád. Jaké je ale Vaše povolání?

Zabývám se zdravotním pojištěním a dopady na veřejné pojištění. Součástí mojí práce je ale také bádání a zkoumání, takže je mi to blízké.

11/ Jaké jsou Vaše další koníčky kromě luštění?

S manželkou rádi cestujeme a poznáváme cizí kraje. Teď mám rád i období templářů,
zvláště po tom, jak jsem si toho o nich tolik nastudoval. (smích)

12/ Když se ještě vrátíme k samotné soutěži, jak dlouho Vám luštění trvalo a co jste udělal jako prvé, když jste našel poklad?

Luštit jsem začal asi koncem listopadu a poklad jsem našel 9. ledna. První, co jsem udělal po nalezení toho správného stromu, bylo, že jsem zakřičel něco jako „Mám to!“ a pak jsem zavolal ženě a kamarádovi, který mi pomáhal s luštěním.

13/ Jak naložíte s výhrou?

Jak jsem slíbil už předtím, třetinu mincí rozdám nebo se nějak podělím s hledači, kteří nejvíc přispěli k nálezu pokladu. Zbytek si asi vystavím doma ve vinotéce.

14/ K soutěži přirozeně patřilo i pití vína. Která je Vaše oblíbená odrůda?

Mám rád spíše vína s výraznější chutí, takže piji hlavně bílá vína – sauvignon nebo chardonnay. V poslední době jsme objevili s manželkou i kouzlo růžových vín.

15/ A ještě jedna otázka na závěr. Vystupoval jste pod přezdívkou „Komtur Čert“. Odkud se vzala?

(S úsměvem) Tak hodnost komtur mi připadala jako příhodná vzhledem k tématu soutěže. A čert je zkratka, která vznikne z prvních tří písmen mého příjmení a prvního písmena z křestního jména. (pozn. redakce: pravé jméno nálezce je Tomáš Červinka)

Děkujeme nálezci za rozhovor a ještě jednou gratulujeme k výhře.

Pozdrav

Pozdrav a gratulace....!

taktez jeste jednou dik organizatorum, za soutez, za setkani a samozrejme za skvela vina :-)

Gratulujem. Dovoľ teda aj mne

Gratulujem. Dovoľ teda aj mne pripojiť sa k zástupu gratulantov. Musí to byť skvalý pocit, no ako to už býva víťaz môže byť iba jeden. Tak si to uži a veľa zdaru pri ďalšom hľadaní pokladov...

Miki

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <blokquote> <ul> <ol> <li> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or (if JavaScript is enabled) replaced with a spamproof clickable link.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Kontrola, zdali jste člověkem či robotem.